Archiwum wiadomości

Zapraszamy na Targi Pracy i Przedsiębiorczości

Pamiętamy...

Dzięki życzliwości Krzysztofa Kazka z Rady Dzielnicy Zamysłów oraz dziekana Uniwersytetu Ekonomicznego w Rybniku dr. inż. Tomasza Zielińskiego  młodzież rybnickiego Hufca Pracy miała możliwość zobaczenia wyjątkowej wystawy o niezwykle ważnej tematyce - „Konzentrationslager” Auschwitz Niemiecki Nazistowski Obóz Śmierci”.

Więcej…

Po prostu...podaj łapę - zakończenie projektu

„Po prostu – podaj łapę” to tytuł projektu, którego realizację zakończył Hufiec Pracy w Rybniku w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności. Grupą docelową, do której głównie były skierowane działania projektowe były zwierzęta, będące pod opieką Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Raciborzu. Partnerami przedsięwzięcia byli: Fundacja „Jesteśmy głosem tych, co nie mówią”, Szkoła Podstawowa  nr 9 w Rybniku oraz Szkoła Podstawowa nr 20 w Rybniku. W realizację poszczególnych etapów zaangażowana była młodzież w wieku 18-24 lat – absolwenci rybnickiego Hufca Pracy.

Nasi partnerzy:

http://www.schronisko.pk-raciborz.pl/

http://www.fundacjajestemglosem.pl/

GALERIA

Więcej…

Zapraszamy na szkolenie

Serdecznie zapraszamy wszystkich pracodawców, dyrektorów, pedagogów, nauczycieli, instruktorów praktycznej nauki zawodu na spotkanie z Panią Katarzyną Seifert z Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Rybnika. Podczas szkolenia zostaną poruszone kwestie związane z:

  • reformą edukacji,
  • refundacji wynagrodzeń pracowników młodocianych,
  • dotacją celową po wykształceniu ucznia,
  • nową Ustawą o Rzemiośle,
  • sposobami organizacji egzaminów zawodowych
Z powodu licznych zmian w przepisach, jakie w ostatnim czasie zaszły w kształceniu pracowników młodocianych, udział w spotkaniu z pewnością będzie cennym  doświadczeniem i pozwoli zdobyć wiedzę pozwalającą na właściwe dostosowanie się do nowych przepisów.
Spotkanie odbędzie się  3 marca w godz. 10.00-12.00 w budynku  Rybnickiego Centrum Edukacji Zawodowej w Rybniku ul. Rudzka 13 bud. A (Kampus ).
Organizatorami przedsięwzięcia są:
Wydział Edukacji UM Rybnika,
Zespół Szkół Mechaniczno- Elektrycznych w Rybniku,
Zespół Szkól Budowlanych w Rybniku,
Hufiec Pracy w Rybniku

Dziękujemy !

Serdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcom, którzy w różny sposób wsparli organizację XIV Mikołajkowego Turnieju Halowej Piłki Nożnej Młodzieży i Służb Mundurowych. Dzięki Wam turniej, jak co roku, cieszył się ogromnym zainteresowaniem i był wspaniałą promocją piłki nożnej i zdrowego stylu życia. Poniżej lista osób, organizacji i firm, które wsparły naszą inicjatywę (kolejność przypadkowa):

- Gabriela Kamińska

- Andrzej Mura

- Skypath Tadeusz Mężyk

- Jarosław Mijas

- Jan Duerschlag

- Artur Brzozowski

- Adam Śliboda

- Regionalne Towarzystwo Oświaty Zdrowotnej

- Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Rybniku

- DB Cargo Rybnik

- Avon Mirela Czerny

- Clin-Med Robert Gołuch

- Ren-Car Rybnik

- Żak Rybnik

- Instytut Kosmetyczny dr. Irena Eris Paweł Hadas

- Rybnicki Klub Taekwon-do Feniks-Arete Rafał Poleszak

- Kuźnia Mocy

- Krzysztof Wysłucha, Zakład Piekarniczo - Cukierniczy Albin Wysłucha

- Szkoła pływania Misiek Jacek Lach

- Michał Potysz

- Tomasz Schier Usługi Murarsko - Tynkarskie

- Krzysztof Kucza

- Adam Króliczek

- Sylwia Boczar Restauracja Santorini

- Kamil Grossek Sklep Żabka Rybnik

- Sklep MM Marian Kapsa

- MOSiR Żory

- Firma Handlowo - Usługowa Joanna Śleziona

- Butik Angelika Cichosz

- Krangi z o.o. Krzysztof Angier

- Toyota Konsek Rybnik

- Tomasz Jezusek

- Zakład Brukarski Remigiusz Trawiński

- Kornelia Cimen

- FHU MJM M. Jankowski i Wspólnicy

Gorące serca

Gdy w  zimowe dni na dobre zagościł chłód, w rybnickim hufcu zaczęły rozgrzewać się serca młodzieży. Klub Aktywnych z rybnickiego hufca zaangażował się w akcję pomocy dla rybnickiego Domowego Hospicjum. Nawiązał współpracę z Panem Markiem Śpiewakiem wolontariuszem  hospicjum, który przeprowadził znakomitą prelekcję dla młodzieży  dotyczącą funkcjonowania i pracy wolontariusza w Domowym Hospicjum im. św. o. Rafała Kalinowskiego w Rybniku. Efektem prelekcji była ogromna chęć pomocy. Młodzież wspólnie z opiekunem Klubu Aktywnych Panią  Katarzyną Piełką przygotowała mnóstwo pysznych pierników i ciasteczek świątecznych. Inicjatywa była możliwa dzięki  hojności i uprzejmości Pana Krzysztofa Wysłuchy, który ufundował surowce i udostępnił nam swój zakład piekarniczo-cukierniczy. Następnie przysmaki były pięknie dekorowane i ozdobnie pakowane. Smakołyki te zostały podarowane Panu Markowi na kiermasz świąteczny z którego zysk przekazany został na pracę Domowego Hospicjum. Jednak młodzieży nawet piernikowe  serduszka nie wystarczyły! Klub Aktywnych do tej wspaniałej akcji zainspirował hufcową młodzież z koła rękodzielniczego, która chcąc zrobić coś jeszcze uszyła wspaniałe  poduszeczki w kształcie serca  i przygotowała ręcznie wykonane kartki świąteczne. Te wyroby także trafiły na kiermasz świąteczny.

Akcja Klubu Aktywnych pokazała, że młodzież jest chętna do pomocy, ma ogromne pokłady empatii  i szczytne cele wolontariatu nie są jej obce. Najważniejszym przeslaniem całej akcji  były słowa „ zostań wolontariuszem , jesteś tutaj bardzo potrzebny! „

Świąteczny czas

Podzielić się opłatkiem,

powiedz mi, co to znaczy?

To dobrze życzyć innym

I wszystko im przebaczyć.

Przy wigilijnym stole

niech obcy gość zasiędzie.

W twoim rodzinnym kole –

przy opłatku, kolędzie

[ Mieczysława Buczkówna - "Przy Wigilii"]

Zbliżające się Święta Bożego Narodzenia są wyjątkową okazją do spotkań w nieco innej, bardziej podniosłej atmosferze. W grupach wychowawczych odbywają się wtedy spotkania przy wspólnym stole, podczas których wspólnie rozmawiamy o tradycjach świątecznych, śpiewamy piękne polskie kolędy, dzielimy się opłatkiem oraz wręczamy prezenty. Tych wszystkich pięknych zwyczajów nie mogło zabraknąć również w rybnickim hufcu.

Cała społeczność Hufca Pracy w Rybniku pragnie złożyć wszystkim naszym uczestnikom, rodzicom, pracodawcom, współpracownikom i sympatykom ciepłych, rodzinnych, spokojnych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia. Niech Boża Dziecina obdarzy Was swymi łaskami i da wiele sił oraz nadziei na cały nadchodzący 2020 rok.

WESOŁYCH ŚWIĄT I SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO ROKU !!!

Mikołaj z wizytą u Lenki

Paulo Coelho napisał: „Jeśli ktoś prosi nas o pomoc, to znaczy że jesteśmy jeszcze coś warci”. Pewnego dnia w szkole, w której uczyła się młodzież Hufca Pracy w Rybniku, pojawiła się Pani Marzena – mama wyjątkowej dziewczynki Lenki. Nie oczekiwała niczego wielkiego – poprosiła o zawieszenie plakatu mającego zachęcić społeczność szkolną do zbiórki plastikowych nakrętek, których sprzedaż w skupie recyklingowym pozwoli rodzicom chociaż w małym stopniu zdobyć środki na kosztowne leczenie i rehabilitację córki. Na plakacie zwięzła, ale równocześnie bardzo niepokojąca historia dziewczynki – „Lenka urodziła się 23.04.2012 r. z niedotlenieniem, dysplazją oskrzelowo – płucną. Po skończeniu 4,5 miesiąca do jej ciężkiego bagażu doszła jedna z najcięższych postaci padaczek tzw. Zespół Westa. Po skończeniu roku zdiagnozowano Mózgowe Porażenie Dziecięce”. To oczywiście nie wszystkie problemy i cierpienia Lenki. Dziewczynka jest podopieczną Fundacji Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”, gdzie otrzymuje wiele wsparcia, które jednak nie do końca pokrywa  dużych kosztów opieki, leczenia i rehabilitacji.

Więcej…

Aby Święta były piękne...

Śląska WK OHP w Katowicach rozstrzygnęła konkursy nawiązujące do tradycji Świąt Bożego Narodzenia. W konkursie na najpiękniejszą Kartkę Bożonarodzeniową  IV i V miejsce zajęły prace Natalii Fiszer, VI Piotr Adamczyk, natomiast wyróżnienia otrzymali Dawid Niedobecki i Dominika Frąckiewicz. 16 grudnia został rozstrzygnięty Wojewódzki konkurs na najpiękniejsze ozdoby świąteczne, w którym laureatem III nagrody został Piotr Adamczyk za pracę pt. "Świąteczne renifery". Wyróżniony w tym konkursie został również Robert Wita. Serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom.

Pełne relacje z konkursów:

Link1

Link2

Świąteczne zakończenie projektu

18 grudnia po raz ostatni spotkały się uczestniczki projektu „Od szkolenia do zatrudnienia EFS”, który od kilku miesięcy był realizowany przez rybnicki Hufiec Pracy. Ponieważ w niemal każdym miejscu panuje już świąteczna atmosfera organizatorzy spotkania postanowili szczególnie ugościć kobiety kończące zajęcia projektowe.

Najbardziej radosną nowiną jest to, że wszystkie 10 uczestniczek projektu planowo ukończyły udział we wszystkich proponowanych formach wsparcia. 2 osoby z bardzo dobrymi wynikami zdobyły certyfikaty pracownika biurowego o specjalizacji kadry i płacy, natomiast 8 osób zdobyło kwalifikacje w zawodzie kosmetyczka z dodatkowym modułem stylizacji paznokci i przedłużaniem rzęs. Zdobyte umiejętności na kursach wszystkie Panie doskonale wykorzystały na trzymiesięcznych stażach zawodowych u pracodawców. 9 osób otrzymało najwyższe z możliwych ocen stażysty. Dzięki stażom jedna osoba podjęła zatrudnienie w miejscu jego odbywania.

Więcej…

Strona 1 z 8