Archiwum wiadomości

Komunikat w związku z sytuacją epidemiczną

Ze względu na pograszającą się sytuację epdemiczną związaną z rozprzestrzenianiem się wirusa COVID-19 Rząd RP podjął decyzje o  nowych obostrzeniach. Zgodnie z komunikatem MEN Uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych, a także wszystkich klas szkół ponadpodstawowych, szkół podstawowych dla dorosłych, placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego przechodzą na naukę zdalną. Nowe zasady funkcjonowania szkół i placówek wejdą w życie od soboty, 24 października i będą obowiązywały do niedzieli, 8 listopada br.

W okresie od 24 października do 8 listopada br. uczniowie branżowych szkół I stopnia będący  młodocianymi pracownikami są zwolnieni z obowiązku  świadczenia pracy na mocy art. 15f specustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z COVID-19.

Kliknij więcej w celu zapoznania się z pozostałymi zasadami:

Więcej…

Tydzień kodowania

Hufiec Pracy w Rybniku przyłączył się do inicjatywy społecznej CodeWeek czyli Europejski Tydzień Kodowania, który jest największym wydarzeniem programistycznym w Europie. 25 października to ostatni dzień CodeWeek.

Galeria

W ramach przedsięwzięcia w rybnickim hufcu zorganizowano rozgrywki w Cody Roby. Jest to prosty zestaw gier służących do nauki kodowania bez użycia komputera. Młodzież rozegrała wersję pn. „Pojedynek”, której celem wydanie robotowi takich poleceń, aby doszedł do pola zajmowanego przez robota drugiego uczestnika. Za pomocą pięciu kart z kierunkami uczestnicy zastanawiali się jak „programować” swojego robota. Rozgrywka ta wymagała umiejętności planistycznych i strategicznych oraz dostarczyła graczom wiele pozytywnych emocji.

Na podstawie utworzonego rankingu pojedynków wkrótce zostaną wyłonieni najlepsi uczestnicy, którzy zostaną uhonorowani dyplomami i drobnymi upominkami.

Jesienne aktywności

W pierwszej połowie października młodzież z hufca pracy w Rybniku uczestniczyła w seansie filmowym „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy”. Wyjście do kina było okazją do bliższego poznania współczesnej sztuki filmowej oraz refleksji nt. autentycznych wydarzeń przedstawionych w adaptacji filmowej. Motywy poruszane w filmie stały się inspiracją do wspólnej dyskusji o poszukiwaniu sprawiedliwości oraz odzyskiwaniu człowieczeństwa.

Więcej…

Pola nadziei

Hufiec Pracy w Rybniku włączył się do szlachetnej akcji pn. "Pola Nadziei", dzięki której młodzież miała okazję do bliższego poznania działalności Niemedycznego Hospicjum Domowego im. św. Rafała Kalinowskiego w Rybniku.

Po omówieniu celu akcji przez wychowawców uczestnicy posadzili cebulki żonkili na szkolnych rabatkach w różnych lokalizacjach. Wiosną rozkwitną one na żółto, jako symbol solidarności z podopiecznymi i pracownikami hospicjów na całym świecie.

Akcja jest pierwszą inicjatywą Klubu Aktywnych w nowym roku szkolnym. W ramach „Pól nadziei” planowane są kolejne działania, mające na celu wspieranie osób szczególnie potrzebujących pomocy.

Galeria

 

Integracyjny wrzesień

Dobiega końca czas rekrutacji do Hufca Pracy w Rybniku. W nowym roku szkolnym edukację w rybnickim hufcu rozpoczęło już niemal 80 uczestników, którzy podjęli naukę w różnych formach kształcenia zawodowego i ogólnego – m.in. Branżowej Szkole I Stopnia, Szkole Podstawowej dla Dorosłych, pozaszkolna nauka zawodu u pracodawców i na kursach zawodowych.

Więcej…

Coś się kończy, a coś zaczyna...

Dotrwaliśmy do końca ! Udało się ! Rok szkolny 2019/2020 został zakończony. Był to rok nietypowy, pełen zmian, wyzwań, trudności. Od marca edukacja wkroczyła w zupełnie inny wymiar. Musieliście pozostać w domach i uczyć się zdalnie - za pośrednictwem różnych narzędzi nowoczesnych technologii. Stanęliście na wysokości zadania - Wasze wyniki i sukcesy przerosły oczekiwania. Poza naprawdę małymi wyjątkami niemal wszyscy ukończyli szkołę lub otrzymali promocję do klasy wyższej. To nasz wspólny sukces ! Bez Waszego zaangażowania i kreatywności nie byłoby to możliwe. Cieszymy się również z tego, że tak aktywnie uczestniczyliście w naszych konkursach, że, pomimo ograniczeń, potrafiliście wykorzystać swój czas pomysłowo i aktywnie, że pokazaliście swoje pasje i zdolności.

 

Wszystkim uczestnikom Hufca Pracy w Rybniku serdecznie gratulujemy! Absolwentom życzymy dalszych sukcesów w karierze i przede wszystkim zdrowia. Prosimy abyście w wakacje zachowywali się bezpiecznie i pamiętali o zagrożeniach - nie tylko tych związanych z epidemią COVID-19. Zachowujcie szczególną ostrożność przy zbiornikach wodnych, unikajcie niestrzeżonych kąpielisk i nieznanych akwenów.

Mamy nadzieję, że będziecie o nas pamiętali! Do zobaczenia we wrześniu !

Komunikat w sprawie przywrócenia zajęć praktycznych

Od 29 czerwca br. przywrócone zostaną zajęcia praktyczne u pracodawców dla wszystkich uczniów branżowej szkoły I stopnia będących młodocianymi pracownikami.

Oznacza to, że od poniedziałku uczniowie będący młodocianymi pracownikami mają obowiązek realizować przygotowanie zawodowe u pracodawcy zgodnie z przepisami prawa pracy, przy zachowaniu bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, a także rygoru sanitarnego wymaganego od zakładów pracy w związku ze stanem epidemii.

Uwaga ! Nowe wytyczne dotyczące praktyk zawodowych.

 

Prosimy o zapoznanie się z nowymi wytycznymi Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Komendy Głównej OHP odnośnie realizacji zajęć praktycznych w czasie pandemii koronawirusa. Z komunikatów wynika, że uczniowie kształcący się w trzecich klasach szkół branżowych oraz  uczestnicy kształcący się w ostatnim roczniku tzw. systemu kursowego mogą wrócić na zajęcia praktyczne do pracodawców.

Komunikat 1

Komunikat 2

Próbne egzaminy zawodowe - testy

Serdecznie zachęcamy do skorzystania specjalnie dla Was przygotowanych testów próbnych, które pomogą Wam w zdaniu egzaminów zawodowych. Kliknij czytaj więcej, tam znajdują się linki do zawodów, w których będziecie zdawać egzamin. Po wypełnieniu testu kliknijcie prześlij, pod koniec tygodnia każdy otrzyma wynik ze swojego egzaminu. Do dzieła !

Więcej…

Konkurs Trening czyni mistrza rozstrzygnięty

25 maja rozstrzygnięto kolejny zdalny konkurs adresowany do uczestników Hufca Pracy w Rybniku. Tym razem młodzież miała za zadanie nagranie krótkiego filmiku, na którym prezentuje swoje umiejętności, uzdolnienia, pasje. Okazało się, że czas zwiększonej izolacji, wcale nie oznacza utraty aktywności – wręcz przeciwnie – młodzi ludzie udowodnili, że w każdym czasie można się rozwijać.

Na konkurs wpłynęło 12 filmików, z czego niezależne jury, składające się z dzieci w różnym wieku dokonało wyboru tych najlepszych. Przyznano 4 wyróżnienia oraz 3 miejsca. Czym zajmuje się zatem nasza młodzież w niełatwym czasie pandemii?

Szymon rozwija swoją tężyznę fizyczną, ćwicząc w rytm muzyki, Wiktoria S. doskonali umiejętności siatkarskie, Nikola to pasjonatka motocykli crossowych, Anastazja z pewnością wyrośnie na doskonałą kosmetyczkę, Wiktoria O. gotuje pyszne obiady,  Piotrek okazał się świetnym stylistą, Wiktoria F. kocha konie, a zwycięzca konkursu – Daniel – to prawdziwy mistrz akrobatyki.

Cieszymy się, że uczestnicy OHP angażują się w kolejne przedsięwzięcia i konkursy, ale przede wszystkim doceniamy, że wykorzystują dodatkowy czas kreatywnie. Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy i zapraszamy do obejrzenia filmiku z podsumowania konkursu: https://youtu.be/Zwp6t7k8sNQ.

Strona 1 z 10