Sałatka dla Babci i Dziadka

22 stycznia młodzież z Klubu Aktywnych Hufca Pracy w Rybniku okazała wielkie serca dla seniorów – podopiecznych Miejskiego Domu Pomocy Społecznej w Rybniku oraz Śląskiego Centrum Medycznego Dom Opieki „Senior” w Rybniku. Z okazji obchodzonego co roku Dnia Babci i Dziadka uczestnicy hufca postanowili sprawić radość osobom, które czasem nie mają wsparcia i miłości najbliższej rodziny oraz niejednokrotnie borykają się z samotnością, chorobami i niepełnosprawnością.

 

Pierwsza inicjatywa miała charakter kulinarny. Młodzież postanowiła zaprezentować swoje umiejętności podopiecznym MDPS w Rybniku, organizując konkurs pn. ,,Sałatka na Dzień Babci  i Dziadka”. Uczestnicy przygotowywali w hufcu 7 przepysznych sałatek wykonanych przez 7 dwuosobowych zespołów, według własnych receptur. Następnie wraz z opiekunami Katarzyną Piełką  i Dorotą Koroną udali się ze swoimi przysmakami do Miejskiego Domu Pomocy Społecznej w Rybniku. Młodzież poczęstowała swoimi wyrobami wszystkich chętnych mieszkańców, co umiliło wspólne biesiadowanie. Podopieczni MDPS byli pod wrażeniem smacznych oraz zdrowych sałatek warzywnych i owocowych. Podczas degustacji podkreślali walory smakowe i estetyczne kulinarnych dzieł, szczególnie podkreślając pomysłowość i innowacyjność w doborze produktów (jak na przykład egzotyczne owoce). Ta kulinarna podróż była okazją do wspólnych rozmów, wspomnień oraz dzielenia się pozytywnymi emocjami. Wśród pensjonariuszy oraz dyrekcji MDPS zostało powołane jury, które wyłoniło najlepsze sałatki. Pierwsze miejsce zajęli Mateusz Oślizło z Dawidem Guzy, drugie Kingą Zientek z Damianem Recławem, natomiast trzecie Jakub Musioł i Adrian Płonka. Po podsumowaniu punktacji wszyscy seniorzy zostali obdarowani przez młodzież pięknymi tulipanami wykonanymi na zajęciach koła rękodzielniczego. Podopieczni podziękowali młodzieży za pamięć, życzenia i spędzone wspólnie chwile gromkimi brawami. Młodzież otrzymała również podziękowania z rąk dyrektora MDPS pana Pawła Mazurka.

Z kolei druga grupa młodzieży udała się do Domu Opieki „Senior” w Rybniku, gdzie dla podopiecznych placówki zorganizowała kreatywne zajęcia. Uczestnicy, pod opieką wychowawczyni Justyny Langer, wraz z seniorami wspólnie spędzali czas, grając w ćwiczące umysł, koncentrację i pamięć  gry planszowe, logiczne i karciane. Podopieczni radowali się z każdej chwili, dobrego słowa oraz uśmiechu podarowanymi przez młodzież.

Po wyłonieniu laureatów i zakończeniu przedsięwzięć wszyscy wrócili do siedziby hufca, gdzie komendant Magdalena Szrek – Moroń wręczyła twórcom najlepszych kulinarnych dzieł dyplomy i nagrody. Podziękowała również wszystkim uczestnikom za wspaniałe pomysły, zaangażowanie i zorganizowanie inicjatyw, które noszą ze sobą tyle dobra i radości dla pokoleń.