Profilaktyka raka piersi

6 marca rybnicki Hufiec Pracy odwiedziły panie z Rybnickiego Stowarzyszenia Amazonek „Odnowa” oraz Wodzisławskiego Stowarzyszenia  Amazonek, które spotkały się z uczestnikami i kadrą wychowawczą hufca, aby porozmawiać o groźnej dla życia chorobie, jaką jest nowotwór piersi. Słowa Paula Coelho „Człowiek walczy by przetrwać, a nie po to, by się poddać” stały się mottem przedsięwzięcia. Galeria

Podczas spotkania przedstawicielki amazonek opowiadały o swojej walce z chorobą oraz życiu po zabiegu amputacji piersi – mastektomii. Ale celem ich wizyty było przede wszystkim podzielenie się własnymi doświadczeniami i umiejętnościami związanymi z zapobieganiem oraz leczeniem choroby. Kluczową dla zdrowia częścią profilaktyki jest niewątpliwie czas, a więc wykrycie zmian nowotworowych w jak najwcześniejszym stadium rozwoju. Dlatego też niezwykle ważne jest samobadanie, którego każda osoba może nauczyć się sama. W czasie krótkiego szkolenia młodzież i kadra hufca mogła zdobyć tą podstawową umiejętność, ćwicząc na specjalnie przygotowanych  modelach do nauki badania palpacyjnego  piersi. Ponadto uczestnicy spotkania zdobyli wiele cennych informacji związanych z zapobieganiem nowotworom oraz czynnikami podwyższonego ryzyka zachorowania. Dowiedzieli się przede wszystkim, że w profilaktyce wiele zależy od postępowania samego człowieka, a więc właściwego odżywiania, dbania o odpowiednią wagę ciała, regularnej aktywności fizycznej, unikania używek, radzenia sobie ze stresem i systematycznych wizyt w gabinetach lekarskich.

Na zakończenie spotkania panie Dorota Przybyła i Lidia Podolak - przewodniczące stowarzyszeń amazonek z Rybnika i Wodzisławia Śląskiego podziękowały za zaproszenie i owocne spotkanie młodzieży, a także pani komendant rybnickiego hufca Magdalenie Szrek Moroń oraz pani dyrektor  Szkoły Podstawowej dla Dorosłych Rybnickiego Centrum Edukacji Zawodowej Gabrieli Niemiec. Uczestniczki rybnickiego hufca miały również okazję do zaprezentowania amazonkom umiejętności zawodowych podczas pokazu fryzjerskiego.